2020-08-26
Dobry projekt kawalerki to jeden z najtrudniejszych wyzwań dla architektów. Rozplanowanie wszystkich funkcji na małej powierzchni wymaga zarówno wiedzy technicznej jak i trendów projektowania wnętrz. Paradoksalnie im mniej ustawny rzut i im mniej przestrzeni tym większe pole dla popisu dla projektanta.
Ten rodzaj lokalu odpowiada różnym inwestorom. Często jest to mieszkanie „na start” kupiony przez rodziców. Innym razem służy jako stancja dla studenta uczącego się poza miejscem zamieszkania rodziny. Nie ma jednego złotego środka na urządzenie kawalerki. Z tego powodu lepiej jest oddać projekt tej niewielkiej, wymagającej przestrzeni fachowcowi, który pomieści wszystkie niezbędne strefy funkcjonalne. Właściciele na ogół mają problemy z podołaniem temu zadaniu.
Pierwszym etapem projektowym jest wywiad z klientem. Należy ustalić jego preferencje oraz przeznaczenie mieszkania. Najbardziej czasochłonne jest znalezienie miejsca na funkcje nietypowe, najczęściej hobby mieszkańca. Sytuacją zrozumiałą jest chęć posiadania kącika plastycznego, czy kolekcji winyli na 25 metrach kwadratowych. Nieodzowny jest funkcjonalny aneks kuchenny, najlepiej z dużą lodówką i 4-palnikową płytą indukcyjną. Z powodu małej łazienki, w części kuchennej często umieszczamy też pralkę. Jeżeli kawalerka jest o rzucie charakterystycznym dla starszego budownictwa, tj. z korytarzem, mądrym pomysłem jest umieszczenie aneksu bezpośrednio w nim. Traci na tym strefa wejściowa, jednak bilans zysków i strat jest dodatni. Skoro wspomnieliśmy o łazience, optymalnym rozwiązaniem jest wanna z kotarą, tak aby mogła pełnić funkcję prysznica. Stosujemy je zawsze kiedy mieszkańcami jest para posiadająca różne preferencje co do brania kąpieli.
Wnęki, nierówności potrafią dodawać uroku wnętrzom. W przypadku małej przestrzeni staramy się jednak na ich zabudowanie. Meble z funkcją przechowywania wybieramy wysokie, aby nie „marnować” rzutu na niskie, które mieszczą stosunkowo mało. Bardzo wskazane są także łóżka które mają pojemniki czy szuflady pod materacem. Zamiast szafki RTV telewizor możemy umieścić na windzie przytwierdzonej do sufitu.
Niewielka powierzchnia nawet przy niewysokim budżecie nie oznaczają rezygnacji z nowoczesnego designu. Staramy się sięgać po najnowsze technologie. Wyposażenie winno być wysuwane, przesuwane, składane, sterowane, itd. Najlepiej sprawdzają się gładkie materiały, gdyż są one łatwe w utrzymaniu.
W kawalerkach unikamy intensywnych kolorów. Mogłyby one przytłaczać, pomniejszać optycznie. Wskazane są biele, szarości. Dominaty kolorystyczne wprowadzamy przy detalach takich jak donice czy wazony. Jak chcemy wprowadzić drewno, np. na podłogi, to wybierajmy jasne, naturalne odcienie lub podbielanie.
Projektowanie małych wnętrz jest to dla nas nie tylko dużym wyzwaniem intelektualnym, ale także świetną zabudową. Nie ma większej nagrody niż satysfakcja inwestora pomimo trudu.