Styl skandynawski – projekty kuchni

2020-10-16

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Projekty kuchni w stylu skandynawskim

Architektura skandynawska odznacza się funkcjonalnością i prostotą. Od detali, przez stonowane kolory po praktyczność zastosowanych rozwiązań. Stylistyka z Północy kocha też dobre naświetlenie. Stąd też wysokie okna wpuszczające światło naturalne oraz starannie dobrane oświetlenie sztuczne. O czym należy pamiętać przy projekcie kuchni w stylu skandynawskim?

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim charakteryzuje się przede wszystkim funkcjonalnością oraz oszczędnością. Omawiana stylistyka odpowiada regionowi, z którego pochodzi – jest jasna i chłodna. Dominuje biel oraz szarości w wielu odcieniach. Projekty kuchni wykonane w tej manierze obfitują w regały i półki (niekoniecznie kuchenne) oraz metalowe stojaki niezamykane drzwiczkami. Nie boimy się łączenia funkcji gotowania ze spiżarnią. Taką aranżację wnętrz lubią przede wszystkim ludzie zapracowani, dla których ważna jest oszczędność czasu podczas przygotowywania posiłków.

Naturalne materiały to nieodzowny element aranżacji w stylu skandynawskim. Projekt kuchni będzie więc obfitował w surowe cegły, dumnie eksponował drewno. Zabudowa meblowa będzie raczej konserwatywna, na ogół wykonana przez stolarza. Czuć będzie ciepło i przytulność, z przyjemnością będziemy spędzać jesienne i zimowe wieczory gotując. Fronty szafek oraz blaty nie muszą mieć sterylnej osnowy. Projekt kuchni w stylu skandynawskim przewiduje płytki na płaszczyźnie pomiędzy dolną a górną zabudową.

Aranżacja wnętrza w tym trendzie jest idealna dla osób, które lubią wyposażenie w stylu retro. Znakomitymi detalami będzie zlew udający straszy niż jest, palniki oraz piekarnik niczym z filmu z lat 60. To samo tyczy się lodówki. Wybierając ją warto postawić na owalne kształty, wydatną uchwyt do otwierania, zrezygnować z wyeksponowanych elektrycznych wyświetlaczy. Pamiętajmy też, że w przeciwieństwie do stylistyki nowoczesnej powinna być ona wolnostojąca. Projekt kuchni w manierze skandynawskiej warto zbogacić kredensem, czy komodą.

Nie stronimy od płytek ze wzorami, np. z motywem roślinnym. Jeżeli kuchnia jest w kamienicy, czy wiekowym domu możemy wyeksponować cegły spod tynku. Jeżeli projekt aranżacji dotyczy nowego budownictwa powinniśmy rozważyć okładzinę ceglaną, a nawet imitację pieca kaflowego. Nie chodzi tu jednak o historyzację jako taką. Jest to projekt typu vintage. Nostalgiczne detale i wykończenie harmonizują z modnymi szarościami, szukamy zindywidualizowanego retro, czyli nowoczesności udającej czasy minione. Nowoczesny ekspres do kawy bardzo efektownie będzie się prezentował na tle ze wzorami florystycznymi, płyta indukcyjna może korespondować z drewnianym lub drewnopodobnym blatem. Taka aranżacja wnętrza może wykorzystać tzn. wyspę kuchenną. Może ona być minimalistyczna - w kontrze dla głównej zabudowy. Konserwatywne blaty i fronty znakomicie rozświetli łańcuch z oświetlenia ledowego.

Omawiana aranżacja wnętrza jest idealna dla indywidualistów. Ludzi kochających kompozycje z roślin, wyraźne wzory na tapetach, często dominaty kolorystyczne. Całość jest zaprojektowana tak, aby dominowała na tle minimalistycznego, chłodnego wykończenia wnętrz. Bardzo modne elementy rustykalne dopełniają tę modną i ponadczasową stylistykę.

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę