Rożne style w aranżacji wnętrz

2018-01-31

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

 

 

Nowoczesny

Nowoczesny to szerokie pojęcie projektowania, które zazwyczaj odnosi się do domu z czystymi, wyrazistymi liniami, prostą paletą kolorów i wykorzystaniem materiałów, które mogą zawierać metal, szkło i stal. Nowoczesne wzornictwo wykorzystuje poczucie prostoty w każdym elemencie, w tym w meblach. Typowa dla nowoczesnego stylu jest elegancja, nie wiąże się razem zbyt wiele wątków czy akcesoriów.

Współczesny

Nowoczesny i współczesny to dwa często stosowane zamiennie style. Współczesny różni się od współczesnego tym, że opisuje design oparty na tu i teraz. Podstawową różnicą oddzielającą styl współczesny od nowoczesnego jest to, że nowoczesny jest ścisłą interpretacją wzornictwa, która rozpoczęła się w XX wieku. Z drugiej strony, współczesny jest bardziej płynny i może reprezentować poczucie wartości przy mniejszym przywiązaniu do jednego konkretnego stylu. Na przykład, styl współczesny może zawierać linie krzywe, podczas gdy współczesny nie.

Minimalistyczny

Minimalistyczny koncept jest popularny w Skandynawii. Przyjmuje on pojęcia nowoczesnego designu i jeszcze bardziej je upraszcza. Palety kolorów są neutralne i przewiewne; meble są proste i opływowe, a nic nie jest przesadne ani krzykliwe w akcesoriach czy wystroju. Minimalizm jest ostatecznie definiowany przez poczucie funkcjonalności i ultra czyste linie.

Przemysłowy

Styl przemysłowy, jak sama nazwa wskazuje, czerpie inspirację z magazynu lub miejskiego strychu. W wielu elementach istnieje poczucie niedokończonej surowości i nierzadko można zobaczyć odsłonięte cegły, kanały i drewno. Ikoną domu z motywem wzornictwa przemysłowego byłby odrestaurowany loft z dawnego budynku przemysłowego. Pomyślmy o wysokich sufitach, starym drewnie i zwisających metalowych oprawach oświetleniowych z nielicznymi funkcjonalnymi meblami. Może to być jeden lub dwa dzieła sztuki abstrakcyjnej lub fotografii, które dodadzą odrobinę koloru do neutralnej kolorystyki pochodzącej z podstawowych materiałów z drewna i metali.

Lata 50

Nowoczesność połowy wieku to powrót do stylu wzornictwa z połowy lat 1900-tych - przede wszystkim lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. We wzornictwie nowoczesnym połowy tego stulecia obecna jest nostalgia retro, a także pewne elementy minimalizmu. Funkcjonalność, czyli "bez wybryków", była głównym motywem przewodnim projektu Mid-century. Nacisk położono na zredukowane formy, naturalne lub organiczne kształty, takie jak "jajowate" krzesło, łatwe w użyciu współczesne projekty i proste fabrykacje. Z łatwością uzupełnia każde wnętrze, a także pomaga w płynnym przejściu z wnętrza na zewnątrz.

Skandynawski

Skandynawski design jest hołdem dla prostoty życia zademonstrowanej w krajach skandynawskich. Skandynawskie wzornictwo mebli często wydaje się być dziełem sztuki, choć jest proste i niedopowiedziane. Funkcjonalność mebli wraz z ciekawymi liniami, z których wiele ma wpływ rzeźbiarski. Inne wspólne cechy to w pełni biała paleta kolorów i włączenie naturalnych elementów, takich jak tłoczone kształtem drewno, jasne tworzywa sztuczne oraz emaliowane aluminium, stal i szeroka podłoga z desek.

Tradycyjny

Tradycyjny styl projektowania oferuje klasyczne detale, wystawne meble i mnóstwo akcesoriów. Jest on zakorzeniony w europejskiej wrażliwości. W tradycyjnych domach często występuje ciemne, wykończone drewno, bogata paleta kolorów oraz różnorodność faktur i zakrzywionych linii. Meble mają wyszukane i zdobione detale i tkaniny, takie jak aksamit, jedwab i brokat, które mogą zawierać różne wzory i faktury.

Francuski

Ciepłe, ziemiste kolory wskazują na styl francuski - podobnie jak zużyte i ozdobne drewniane meble. Styl ten ma nadrzędną inspirację gospodarską. Francuski może zawierać miękkie i ciepłe odcienie czerwieni, żółci lub złota oraz naturalne materiały, takie jak kamień i cegła. Francuski design może obejmować kolekcje ozdobnych naczyń porcelanowych i ciężkiej pościeli i wykładzin łóżkowych.

Cygański

Jest to popularny styl projektowania domu czy ubrań. Odzwierciedla on beztroski styl życia z małymi zasadami, z wyjątkiem podążania za pragnieniem serca. Do cygańskich domów mogą należeć zabytkowe meble i oprawy oświetleniowe, inspirowane światem tekstylia i dywany, ekspozycje kolekcji oraz przedmioty znalezione w bardzo różnych źródłach, w tym na pchlich targach i podczas podróży. Nierzadko można zauważyć poduszki podłogowe i wygodne miejsca do siedzenia, gdy wprowadza się styl bohemy. Ten eklektyczny styl może zawierać ultra-glamowy żyrandol w połączeniu z dobrze zużytym dywanem i krzesłem z połowy wieku. W stylu czeskim, w którym wszystko idzie tak długo, jak długo się w nim kocha, panuje laissez-faire.

Rustykalny

Rustykalne wzornictwo jest czerpane z naturalnych inspiracji, przy użyciu surowych i często niedokończonych elementów, w tym drewna i kamienia. Styl rustykalny może zawierać dodatki z zewnątrz z ciepłem emanującym z projektu i detale architektoniczne, które mogą zawierać takie elementy jak sklepienia sufitów ozdobione belkami drewnianymi lub podłogi z drewna odzyskanego. Wiele projektów integruje teraz styl rustykalny z bardziej nowoczesnym wyposażeniem i akcesoriami.

Wiejski

Jest to styl nawiązujący do stylu vintage, ale w porównaniu z cygańskim i innymi stylami ma tendencję do bycia bardziej kobiecym, miękkim i delikatnym. Meble są często przyniszczone lub wyglądają w ten sposób; farby mają zwykle wykończenia w stylu antycznym. Paleta kolorów obejmuje biel, krem i pastele. Lekkie oprawy oświetleniowe i wieszaki ścienne mogą być ozdobne i kontynuować kobiecy klimat projektu.

Glam

Glam to styl projektowania, który ma tendencję do bycia luksusowym, ponadprzeciętnym i bogatym. Jest to wyzywający styl projektowania. Ten styl projektowania może zawierać pewne cechy wiktoriańskiego wzornictwa, w tym plusz, aksamitne meble, tufting i antyki. Palety kolorów są szczególnie odważne w przypadku fioletów, czerwieni i turkusu.

 

 

 

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę