Poddasze mieszkalne – o czym warto pamiętać

2020-10-17

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Poddasze mieszkalne – o czym warto pamiętać

Najwyższa kondygnacja mieszkania czy domu to przestrzeń tyle trudna co atrakcyjna. Skosy dachu, lukarny, konstrukcja więźby – mają wielki potencjał. W tym wpisie podpowiadamy jak je w pełni wykorzystać.

Naturalne materiały takie jak drewno czy cegła nie podlegają wahaniom mody. Piękno poddasza nie będzie w pełni wydobyte jeżeli będziemy się wstydzić jego konstrukcji. Słupy, miecze czy płatwie – dobrze przemyślane nie tylko nie pogarszają funkcjonalności, ale nadają wyjątkowości. Jeżeli słupy ustawione są w narożach możemy zbudować z płyty g-k ścianki za nimi, jeżeli zamontujemy w nich drzwiczki uzyskamy w łatwy sposób szafy.

Na ogół wykonuje się sufit w płaszczyźnie płatwi. Nie jest to jednak koniecznością. Drewniane belki więźby pomalowane ciemną bejcą wyglądają niezwykle efektownie na tle poszycia wykończonego od wewnątrz na biały kolor. Brak sufitu powieszanego powiększa nasze możliwości w kontekście doświetlenia. Powyżej płatwi możemy zamontować wtedy okna dachowe, lukarny mogą być wyższe.

Skosy, lukarny, okna dachowe – nietypowa przestrzeń jest idealne do zaaranżowania na dziecięce sypialnie. Projekt pokoju na poddaszu to pole dla popisu każdego projektanta wnętrz. Jeżeli ścianka kolankowa jest relatywnie nisko ustawiamy przy niej łóżko. Pod skosem połaci dachowej bardzo dobrze będzie wyglądało tradycyjne łóżko – z materacem na stelażu zamiast rozkładanej sofy. Zabawki naszych pociech możemy ustawiać na podłodze, same są niższe od nas – niższe pomieszczenie nie stanowi więc problemu. Ściana lukarny idealnie nadaje się na ustawienie przy niej biurka – okno zapewni dobre oświetlenie miejsca pracy naszych dzieci. W tej bajkowej scenerii idealnie sprawdzą się tapety.  Podkreślą one to przytulne wnętrze.

Co jeżeli chcemy mieć łazienkę na poddaszu? Jeżeli adaptujemy kondygnację nad istniejącym mieszkaniem musimy pamiętać aby znajdowała się nad tą na parterze lub nad kuchnią. Dzięki temu możemy mieć pewność, że poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej nie będzie żadnym problemem. Ograniczenia wysokościowe podpowiadają wannę zamiast kabiny prysznicowej. Umywalkę w takim przypadku ustawimy na wyższej ścianie – tj. na tej pomiędzy łazienką a korytarzem. Jeżeli ściana przy skosach jest wyjątkowo niska będzie to dobre miejsce na suszarnię.

Aranżacja wnętrza poddasza jest szczególnie ważna dla hobbystów i osób wykonujących wolne zawody. Obfitujące w drewno pomieszczenie doskonale spełni się jako pracownia do malowania obrazów, czy malowania figurek gier planszowych. W takim przypadku w projekcie wnętrza musimy uwzględnić duże okna. Niekiedy ich instalacja wiąże się z przebudową konstrukcji więźby. Nie obejdzie się także bez dobrego oświetlenia sztucznego.

Poddasze posiada olbrzymi bagaż potencjału. Bogactwo kształtów, płaszczyzn, także materiałów. Dobrze zrealizowane sprawi, że nasz dom czy mieszkanie będzie niepowtarzalne. To na pozór trudne wyzwanie, jednak odpowiedni projekt wnętrza zapewni nam przestrzeń mieszkalną lepszą niż parter.

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę