Parkiet we wnętrzu - jaki wybrać?

2020-10-17

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Parkiet we wnętrzu

Perfekcyjna jakość, trwałość, wykorzystanie nowoczesnych technologii obróbki drewna oraz przyjazne dla środowiska materiały to główne cechy parkietu, dzięki którym cieszy się on ponadczasową popularnością. Miękkie wzory parkietu to luksus, który zadowoli najbardziej wymagających estetów.

Jak wybrać parkiet

Ciepło i chłód naturalnego drewna oraz szeroka paleta kolorów sprawiają, że parkiet jest absolutnie uniwersalną podłogą. Laserowa obróbka detali szeroko stosowana współcześnie otwiera fantastyczne możliwości tworzenia różnych wzorów. Tradycyjne wzory w „jodełkę” i „chevron” mają bogatą historię i do dziś pasują do wnętrz o niemal każdym kierunku i stylu. Ekskluzywne parkiety częściej zdobią królewskie pałace i rezydencje, podkreślając luksus i wyrafinowany smak ich właścicieli.

Paleta kolorów parkietu

- Śnieżnobiała podłoga często jest wykorzystana jako element wystroju w stylu skandynawskim, a gdy parkiet jest sztucznie postarzony, staje się świetnym dodatkiem do takich stylów jak prowansalski, loft i etno. Najważniejsze, aby nie przesycać pomieszczenia bielą, w przeciwnym razie wnętrze stanie się całkowicie białe i monotonne. Ogólną paletę kolorów mieszkania w takim razie można urozmaicić jaskrawymi elementami i ciemnymi meblami.

- Parkiet w kolorze czarnym to klasyczny wariant, który zawsze pozostaje aktualny, dzięki nadaniu wnętrzu pewnej szlachetności i szyku. Ma to jednak swoje wady - ciemny kolor zdaje się „zjadać” przestrzeń pomieszczenia, dlatego lepiej używać czarnego parkietu tylko w przestronnych pomieszczeniach.

- Kolor szary, w przeciwieństwie do czarnego parkietu, bardzo delikatnie wtapia się we wnętrze, nie skupiając na sobie szczególnej uwagi. Stosowany jest najczęściej w klasycznych stylach, loft, hi-tech czy minimalizm. Jednocześnie parkiet w jasnych kolorach nie tylko odświeża pomieszczenie. Wizualnie też go powiększa – co może być zaletą w małych mieszkaniach. Przeciwnie jest w przypadku wykorzystania parkietu w ciemnoszarym kolorze - zmniejsza się wizualna przestrzeń pomieszczenia, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru.

- Brązowy parkiet, zarówno w jasnych, jak i w ciemnych odcieniach, jest szczególnie popularny w stylu Country i klasycznym. Na przykład ciepłe odcienie brązu są zwykle wybierane, aby stworzyć domowy klimat. Z kolei zimne odcienie są stosowane gdy chce się dodać odrobinę elegancji i świeżości.

- Parkiet w jasnych kolorach (niebieski, czerwony, zielony, fioletowy, żółty i różne ich odcienie) wykorzystywany jest jako akcent, nadając wnętrzu wyrazistości. Najpopularniejszym miejscem stosowania parkietu w takich kolorach jest pokój dziecięcy, w którym rozwija się twórcze myślenie dziecka, nastawiając go na pozytywne.

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę