Nowoczesna stodoła

2020-09-29

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Nie tylko miasta mają zabytki - również polska wieś ma swoje tradycje w budownictwie i architekturze. Szczęśliwie piękno polskich chałup odkrywane jest na nowo we współczesnych projektach.

Wielu ludzi nudzi mieszkanie w miejskim zgiełku. Dla pragnących nowoczesności z dala od miasta idealnym rozwiązaniem wydaje się być dom w rodzaju nowoczesnej stodoły. Oprócz wygody dużej powierzchni w cenie niewielkiego mieszkania, mamy także miejsce na ogród.

Skąd w ogóle wziął się pomysł nowoczesnej zabudowy wiejskiej nawiązującej do starych chałup, czy też budynków gospodarczych? Cały proces zaczął się w latach 90 w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, kiedy osoby przenoszące się do miast wystawiały na sprzedaż swoje wiejskie majątki. Nowi nabywcy zaczęli traktować je jak opustoszałe budynki poprzemysłowe w miastach. Zamiast je burzyć aranżowano od nowa zachowując ich unikalny, rustykalny charakter. Niedługo potem nowoczesne budownictwo czerpiące z wiejskich tradycji przestało być drugim życiem budynku, a celowym zabiegiem projektowym.

Nowoczesne stodoły posiadają dużo z architektury skandynawskiej. W przeciwieństwie do budownictwa z lat 80, czy większości współczesnych realizacji, idealnie wpisują się w krajobraz. Jak sama nazwa wskazuje, głównym ich elementem jest wydatny szczyt przy prostokątnym rzucie oraz ustawienie szczytowo względem ulicy. Na ogół konserwatywna bryła wykonana jest z nowoczesnych materiałów. Wielkie przeszklenia podkreślane są monolitycznymi, żelbetowymi formami, wieńczącymi okna o trójkątnych zakończeniach. Wśród kolorów dominują biele, czerń oraz szarości.

Nie brakuje także elementów rustykalnych. Powszechne jest stosowanie detali z materiałów tradycyjnych. Na zachodzie i północy Polski możemy spotkać realizacje z czerwoną cegłą. Niejednokrotnie oprócz niej są także drewniane słupy i zastrzały – tzn mur pruski. Malowniczo wyglądają te o podmurówkach z kamienia. Często zamiast blachy na rąbek, czy też (tańszej) panelowej stosuje się przekrycie gontem.

Wnętrze nowoczesnej stodoły także często nawiązuje do Skandynawii. Salon połączony jest z kuchnią wraz z jadalnią. Przestrzeń bez wydzielania ścianami nie oznacza braku strefowania. Całość jest przemyślana i funkcjonalna. Kuchnia na ogół przy strefie wejściowej – salon przy największym przeszkleniu, przez które wychodzimy na taras. Unikamy długich i ciemnych korytarzy. Jeżeli na parterze przewidzimy sypialnie, wejścia do nich projektuje się bezpośrednio ze strefy wspólnej, w taki jednak sposób aby były mało widocznie. Optymalnym rozwiązaniem są niewielkie, wewnętrzne „przedsionki”, z których wchodzi się do toalet, czy sypialni właśnie.

Wymuszony wysokimi cenami działek niewielki rzut zachęca do budowania poddasza. Klatka schodowa winna się znajdować w centralnej części domu. Ponadto dom tego typu nie może być zbyt niski, należy pamiętać o strzelistej bryle. Bardzo atrakcyjne jest rozwiązanie pośrednie, czyli brak poddasza nad salonem. Pozwala to na wyeksponowanie drewnianej konstrukcji dachu co dodaje wyjątkowego uroku.

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę