Nadchodzące trendy w projektowaniu wnętrz na lata 2020 – 2030

2020-10-05

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Wnętrza biophilic

Rośliny domowe stały się zupełnie nową warstwą wystroju wnętrz, a duże, majestatycznie rosnące rośliny stają się coraz bardziej popularnym trendem. W ubiegłym roku do tego nurtu weszła nowa koncepcja którą można określić jako Biophilic Design. Aby zachować pewien poziom połączenia z naturą, Biophilic Design ma na celu zintegrowanie natury z architekturą budynku, jako sposobu na poprawę naszego zdrowia, psychiki i całego ekosystemu. Wykorzystanie odzyskanego drewna, wiszące rośliny, zielone ściany i duże zielone instalacje to jedne z głównych trendów, które obserwujemy i które będą kształtować wystrój wnętrz w najbliższych latach.

Meble z naturalnych włókien

Stosowanie w meblach naturalnych włókien, takich jak rattan i wiklina, staje się bardzo popularne w aranżacji wnętrz. Ten tradycyjny materiał jest używany w krzesłach, dywanach i oświetleniu, mieszany i dopasowywany do bardziej nowoczesnego designu.

Chubby design

Krzesła, stoliki kawowe, kanapy, a nawet lampy pokazują swoje ciekawe, obszerne kształty, przenosząc nas z powrotem do dzieciństwa, nadając naszym wnętrzom młody, zabawny i nowoczesny wygląd. Ten nowy trend jest reprezentowany przez meble o zaokrąglonych krawędziach i rurowych kształtach, znany jest również jako "neoteniczny", od słowa "neotenia" - terminu z dziedziny biologii oraz psychologii, który oznacza wyolbrzymienie dziecięcych cech. Śmiało można stwierdzić, że wykorzystanie elementów danego trendu z pewnością może dodać więcej życia i radości do każdej przestrzeni!

Łuki

Mogłoby się wydawać, że łuki i arkady to elementy wykorzystywane tylko w architekturze klasycznej. Obecnie jednak przeżywają one renesans dzięki architektom i projektantom, którzy dodają zakrzywione drzwi, zaokrąglone okna i łukowe lustra do swoich projektów wnętrz. Dzięki trendom Chubby i Biophilic Design, łuki pojawiają się jako nowy sposób dodawania bardziej organicznych kształtów do naszych domów, również poprzez dekoracyjne wzory malowane na ścianach.

Mini gabinety

Elastyczność i funkcjonalność stała się ważniejsza niż kiedykolwiek, od kiedy praca w domu upowszechniła się w związku z pandemią. W tym kontekście, miejsca pracy stają się mniej formalne i mogą współistnieć z innymi obszarami mieszkalnymi. Doprowadziło to do pojawienia się mini kącików do nauki i pracy, które są zintegrowane z większymi meblami, na przykład ukryte w szafach lub skomponowane z regałami na książki.

Schody zintegrowane z meblami

Jako kreatywny sposób wykorzystania przestrzeni pozostawionej pod schodami, w niektórych  projektach architekci organizują miejsca do przechowywania, a nawet integrują schody z większymi meblami  - jak na przykład obszar roboczy lub regały.

Lastryko - nie tylko podłoża

Posadzki z wykorzystaniem lastryko (nazywanego również terazzo) po raz pierwszy zaczęły pojawiać się w weneckich domach ponad 500 lat temu. Popularność na świecie po raz pierwszy lastryko zdobyło jednak dopiero w latach trzydziestych XX wieku i było szeroko wykorzystywane do lat 80. W 2019 roku materiał powrócił i ponownie stał się popularny wśród projektantów. Odmiany lastryko, które stosuje się obecnie, to głównie mieszanki kruszyw marmuru, kwarcu, granitu i szkła o różnych gramaturach.

Można przewidywać, że materiał ten nie zniknie wciągu najbliższej dekady, ale widoczny będzie nie tylko w podłogach, ale także w kuchni i meblach do salonu. Graficzny wzór lastryko pojawia się na tapetach, tkaninach, a nawet wpleciony w dywaniki!

Drewno i beton w stanie surowym

Wykorzystywanie drewna i betonu jako surowców do wykończenia ścian, sufitów oraz podłóg to trend, który architekci i projektanci chętnie wykorzystują, aby uzyskać ciepło i elegancję wnętrz bez uderzania w kieszenie klientów. Połączenie obu tych materiałów jest w stanie angażować wszystkie zmysły, nie tylko wzrok. Mają one też inne atrakcyjne cechy, takie jak trwałość i niskie koszty utrzymania.

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę