Krajobraz centrum Polski - ziemia piotrkowska

2020-09-08

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Budownictwo wiejskie ziemi piotrkowskiej jest reprezentatywne dla centralnej Polski. Trzon wsi stanowią na ogół domy z lat 60. Charakterystyczne budynki o dwóch lub trzech oknach w elewacji frontowej. Rzut prostokąta, ustawione kalenicą wzdłuż drogi. Taka architektura pasowała skalą do piotrkowskiej wsi, w istocie sięgała do tradycji. Zmiana w podejściu nastąpiła w latach 70. Architekci zaczęli wtedy projektować domy piętrowe na ogół z płaskim dachem. Powstające wtedy domy były postrzegane jako nowoczesne. Szerzeniu modernizmu sprzyjała ówczesna doktryna polityczna. Z biegiem czasu stropodachy zaczęły zastępować dachy skośne. Od lat 90 obserwujemy gwałtowny rozwój sentymentalizmu. Większość współczesnych domów ma przypominać dworki szlacheckie. Bryły są rozrzeźbione, dachy wielospadowe. Swobodne formy obfitują w balkony, lukarny, nieregularne detale. Kiedy przyjrzymy się dworkom szlacheckim pod Piotrkowem Trybunalskim dojdziemy do wniosku, że taka „architektura dworkowa” ma z prawdziwymi dworami niewiele wspólnego. Ponadto projekty domów bardzo rzadko pasują do budynków sąsiednich.

Nasza pracownia proponuje inne podejście przy projektowaniu budynków mieszkalnych. Zachęcamy naszych klientów do stosowania stonowanych kolorów- bieli, szarości. Cieszymy się kiedy stolarkę okienną w kolorze drewna, czy brązu zastępuje czarna oraz grafitowa. W okolicach Piotrkowa Trybunalskiego zauważamy coraz więcej domów z okładziną drewnianą. Taki zabieg w przemyślany sposób może bardzo uatrakcyjnić elewację. Wstawki drewniane czy drewnopodobne ładnie komponują się z otworami okiennymi. Pożądany efekt osiągamy stosując je w oknach parteru pomiędzy parapetem a gruntem czy podmurówką. Na podobnej zasadzie można komponować wstawki z szarego czy czarnego koloru na białym tynku. Zachęcamy naszych klientów na podążanie za trendem tak zwanej nowoczesnej stodoły. Jest to rodzaj domu jeszcze rzadko spotykany w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach, jednak należy spodziewać się jego popularyzacji. Istotą tego rodzaju budynku jest nawiązywanie kształtem to zabudować starych przy zastosowaniu bardzo nowoczesnych materiałów. Charakteryzuje go prostokątny rzut i bardzo wydatny szczyt ustawiony równolegle do ulicy. Konserwatywna bryła idealnie wpisuje się w krajobraz polskiej wsi.

W krajobrazie Piotrkowa Trybunalskiego oraz jego okolic możemy znaleźć mnóstwo tak zwanej domu – kostki. Budynki z okresu PRL-u posiadające stropodachy lub dachy kopertowe o małym nachyleniu połaci są bardzo atrakcyjnym tematem do przebudowy. W czasach kiedy je budowano używano na ogół słabych jakościowo materiałów. Ich sylweta powoduje, że dobrze wyglądają w nowoczesnej szacie. Projektując ich metamorfozę często zwiększa się okna, balustrady zastępuje szklanymi taflami, w doborze stolarki okiennej i drzwiowej dominuje prostota.

Zmienianie na lepsze miejsca, z którego się pochodzi jest jednym z największych wyróżnień dla architekta. Realizacje budowlane, także planistyka, powinny służyć uspakajaniu polskiego krajobrazu. Zachodni i północny podejście winno być wzorem.

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę