Funkcjonalnie i atrakcyjnie – o tym jak powinien wyglądać projekt łazienki

2020-10-14

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Funkcjonalnie i atrakcyjnie – o tym jak powinien wyglądać projekt łazienki

Często to najtrudniejsze pomieszczenie w projekcie wnętrza. Stosunkowo niewielkie mieszkania w Polsce, architektura lat PRL-u przyzwyczaiła nas do małych, ciemnych łazienek. Aranżacja łazienki często stawia na pierwszym miejscu zmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów, spychając design na dalszy plan. Nie musi tak być. Dysponując odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem możemy stworzyć atrakcyjny projekt wnętrza łazienki nawet w niewielkim mieszkaniu. Skupmy się na kilku najważniejszych zasadach.

Niezwykle ważne w odbiorze jest to co zobaczymy bezpośrednio po otwarciu drzwi. Projektowanie łazienki – podobnie jak projekty kuchni powinien być staranny pod względem tego, co znajduje się na osi wejścia. Najatrakcyjniejsza w tym przypadku będzie umywalka z lustrem. Bardzo efektownie będzie wyglądał model nablatowy. Misa umywalki bardzo efektownie będzie wyglądała na blacie obłożonym płytkami ściennymi. Konstrukcje blatu możemy wykonać z płyty g-k na stelażu z profili. Lustro powinno być szerokości blatu.

Bardzo problematycznym zagadnieniem jeżeli chodzi o projekt łazienki jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Jeżeli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń lepszym wyborem będzie to drugie. Bardzo modne i funkcjonalne są prysznice walk in. Brak brodzika zastąpiony terrakotą ze spadkiem do odpływu liniowego optycznie powiększa pomieszczenie. Aranżacja wnętrza łazienki uatrakcyjnia duża szklana ściana będąca zamiennikiem kabiny. Pamiętajmy, aby bateria prysznicowa była na środku ściany. W projektach wnętrz możemy zaakcentować prysznic walk in doborem wzoru płytek. Bardzo atrakcyjnym wyborem wydaje się być glazura drewnopodobna. Kontrast drewna z mokrym przeznaczeniem miejsca jest bardzo intrygujący.

Pralka nie jest sprzętem, którego eksponowanie jest szczególnie pożądane. W naszych projektach wnętrz proponujemy chowanie jej w zabudowie meblowej. Ponadto takie rozwiązanie w niewielkich łazienkach jest niezwykle funkcjonalne – tworząc szafę także nad pralką zyskujemy znakomitą przestrzeń do przechowywania rzeczy, które często leżą niechlujnie na pralce. Ponadto zmieścimy tam bez problemu ręczniki, bieliznę, czy suszarkę do włosów.

Udany projekt łazienki to taki z dobrze dobranym oświetleniem. Lustro wymaga na ogół oświetlenia z góry. Możemy w tym celu wykorzystać kinkiet lub oświetlenie ledowe dookoła. Współczesne projekty łazienki często korzystają z lamp oraz żyrandoli wcześniej zarezerwowanych dla innych pomieszczeń. Jeżeli zastosujemy płytki ciemne lub marmurowe bardzo dobrym rozwiązaniem mogą się okazać kryształowe lampy sufitowe.

Różnorodność w aranżacji wnętrza powinna być proporcjonalna do jego wielkości. Tak samo jest w projekcie łazienki. Jeżeli dysponujemy dużą wtedy możemy zamiast prysznica zamontować obszerną, wygodną wannę. Tak samo jak umywalka powinna być wyeksponowana, ustawiono osiowo względem ściany. Bardzo efektownie wyglądają wanny ustawione na niskim podium, które z kolei może być ozdobione oryginalnymi płytkami. oryginalnymi płytkami.

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę