Dom czy mieszkanie?

2020-06-26

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wybór należy dostosować do naszych potrzeb oraz sytuacji na rynku nieruchomości. Oba warianty mają natomiast swoje mocne strony, które spróbujemy przeanalizować.

Własne lokum to większy wpływ na nasze życie. Sami decydujemy o jego wyglądzie czy dobieramy priorytety funkcji. Od nas teraz zależy kogo i kiedy zaprosić, jak długo chcemy oglądać telewizję w nocy. Pomijając decyzje najważniejsze – czy chcemy mieć rodzinę. Jeśli tak to jak liczną.

Jeżeli nie zamierzamy prowadzić życia singla dom jest znacznie lepszym wyborem. Mając do dyspozycji dużo przestrzeni możemy korzystać z wolności jak w żadnym innym przypadku. Zabawy w chowanego z dziećmi, czy własny ogródek warzywny? Czemu nie! W przypadku mieszkania nie tylko korzystamy z bycia we wspólnocie mieszkaniowej, ale  obowiązują nas wszystkie obowiązki z tego tytułu. Musimy przestrzegać ciszy nocnej, czy współdzielić koszt utrzymania posesji.

Taka przynależność ma także swoje plusy. Nie musimy się martwić odśnieżaniem zimą, czy grabieniem liści jesienią. Nie płacimy bezpośrednio za prace remontowe czy porządkowe. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie mają na głowie wywozu śmieci. 

W przypadku domu znacznie więcej obowiązków należy do nas. Sami musimy skosić trawę, czy podlać kwiaty. W momencie pojawienia się usterek, czy awarii instalacji, wszystko jest na naszej głowie.

Zazwyczaj decyzję o zakupie własnego lokum podejmujemy pod wpływem zaistniałych okoliczności życiowych. Mowa tutaj oczywiście o perspektywie założenia bądź powiększenia rodziny. Zapotrzebowanie na większą powierzchnię faworyzuje dom. Niezbędne okazuje się miejsce na sypialnię dziecka. Budynek jednorodzinny to także własna działka, czyli idealne miejsce na zabawy dla dzieci.

Jeżeli mieszkanie ma mieć podobne walory musi mieć oczywiście odpowiednią powierzchnię, czyli taką około 100 m2. Dodatkowym atutem będzie ogródek lokatorski. Plusy mieszkania to na ogół krótszy czas dojazdu do pracy czy szkoły. Jeżeli uwzględnimy wystarczającą ilość miejsc parkingowych zrównoważymy zalety domu w kontekście posiadania rodziny.

 

Różnie układają się relacje między sąsiadami w budynku wielorodzinnym. Czasami się lubimy, innym razem nie. Bez względu na to możemy liczyć na chociaż prowizoryczną obserwację. Jest szansa, że w przypadku włamania czy awarii instalacji wody zostanie ona zgłoszona szybciej. Domy często budowane są daleko od innych zabudowań w związku z czym wydają się być mniej bezpieczne.

Sprawa wydaje się najmniej oczywista w kwestii ceny. Jeżeli chodzi o koszt zakupu (czy wybudowania) to domy wydają się być dużo droższe. Do tego wyższe wydatki z powodu utrzymania. Kiedy przyjrzymy się bliżej okaże się, że lokum w budynku wielorodzinnym ma znacznie wyższą cenę za metr kwadratowy niż własny dom. Nawet bez skupiania się na przykładach skrajnych możemy znaleźć nawet w Warszawie domy tańsze niż  średniej wielkości mieszkanie,

Odpowiedź na to pytanie nie jest sprawą bardzo indywidualną. Podejmując tę decyzję musimy pamiętać o przyszłości. Wybór nie będzie prawdopodobnie chłodnym bilansem plusów i minusów, lecz indywidualnych preferencji,

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę