Aranżacja małych przestrzeni

2020-10-18

Szukasz usług architekta lub projektanta wnętrz? Przejdź do naszej oferty

Aranżacja małych przestrzeni

Projekt małego mieszkania, tak aby było funkcjonalne i niezagracone bywa często trudny. W tym artkule weźmiemy pod lupę aranżację małych wnętrz – przestrzeni, które pomimo ograniczeń wynikających z ich metrażu mogą imponować.

Im mniejsze mieszkanie tym trudniej o usprawiedliwienie niedoświetlenia. Wyjątkowo źle wygląda ciemny, podłużny korytarz. Jeżeli mamy z takim do czynienia warto rozważyć takie zaadaptowanie ścian działowych, aby był ustawny i otwarty. Aranżacja wnętrz mieszkania o niewielkim obszarze powinna przewidzieć strefę wejściową zbliżoną kształtem do kwadratu oraz z dużym, niezamkniętym wejściem do salonu i kuchni. Duże okno w pokoju dziennym zapewni nam naturalne światło nie tylko w nim samym, ale w większości lokalu.

Wnętrze typu open space powiększa optycznie. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie kuchni z salonem na zasadzie półotwartego aneksu. Oba pomieszczenia może przedzielać ściana na środku o długości połowy potrzebnej do pełnego zamknięcia. Otrzymamy wtedy dwa przejścia o wysokości równej wysokości pomieszczeń. Sam aneks powinien być kompaktowy. Górne półki mogą sięgać sufitu – w ten sposób zyskamy dodatkową przestrzeń na magazynowanie, nie zagracimy więc innych pomieszczeń. Ściankę pomiędzy pomieszczeniami można zaadaptować na wnękę z lodówką i zabudową meblową po obu jej stronach.

Łazienka w małym mieszkaniu zapewne nie będzie wyposażona w oko – z tego powodu warto zainstalować wentylację mechaniczną oraz białe, chłodne światło. W przestrzeni nad pralką możemy zamontować szafę, samą pralkę także zabudować. Jeżeli nie mieści się nam wanna to niech prysznic będzie duży i mocno zaakcentowany. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest natrysk typu walk in. Zaoszczędzimy trochę miejsca na rozwiązaniu bez brodzika, na posadce za efektowną taflą szkła ułożymy płytki inne niż w reszcie łazienki. Jeżeli chodzi o dobór kolorystyki koniecznie trzeba postawić na jasne kolory. Pozwoli to na optyczne powiększenie. Czerń, czy szarości spowodują efekt odwrotny do zamierzonego. Nie przesadźmy także z fakturami. Ciężkie wzory na niewielkim metrażu mogą przytłaczać.

Aranżacja wnętrza małego mieszkania powinna przewidywać łóżko w sypialni z szufladami pod nim. Będzie to idealne miejsce na pościel, czy poduszki. Jeżeli chcemy mieć telewizor w pokoju do spania warto zamontować go na windzie przyczepionej do sufitu.

Jeżeli projekt mieszkania dotyczy kamienicy dobrym rozwiązaniem może okazać się bardzo modna ostatnia aranżacja typu loft. Wyburzając ściany działowe warto odsłonić oryginalne cegły. Stary parkiet wyremontujmy zamiast instalować panele podłogowe. Uzyskamy wtedy bardzo atrakcyjne wnętrze, które pomimo swego rozmiaru przyćmi nawet kilka razy większe apartamenty zrealizowane bez pomysłu. Małe mieszkania to zazwyczaj duże wyzwanie dla projektanta. Korzystając z wiedzy i doświadczenia możemy zamienić pozorne niedogodności na jego atuty. W warunkach bardzo wysokich cen za metr kwadratowy może się okazać, że trzyosobowa rodzina znajdzie dla siebie stałe miejsce na niespełna 40 metrach kwadratowych.

Zatrudniamy najlepszych projektantów wnętrz i architektów. Przejrzyj naszą ofertę