Zainteresowany usługami architekta lub projektanta wnętrz? Przejrzyj naszą ofertę
Istniejące wieżowce
Wieżowce w budowie
Planowane wieżowce
Zabytki i pomniki
Inne

Złote Tarasy

Podstawowe dane:

Całkowita wysokość: 105 m
Liczba kondygnacji: 30
Rok zbudowania: 2007
Projektant: Jerde Partnership
Lokalizacja: ul. Złota 59

Ich budowa trwała 5 lat. W skład tego ogromnego kompleksu wchodzi zajmujące dolne kondygnacje centrum rozrywkowo-handlowe oraz dwa budynki biurowe: 105-metrowa wieża o nazwie Skylight oraz półkolisty 8-piętrowy Lumen (złożony z dwóch segentów, połączonych przeszklonym pasażem).

W Warszawie zdążyliśmy już przywyknąć do dużych centrów handlowych. Jednek Złote Tarasy są z kilku powodów niezwykłe. Po pierwsze z powodu wielkości (choć Arkadia przy Rondzie Babka jest nieco większa), po drugie - żadne inne centrum handlowe nie ma tak atrakcyjnej lokalizacji, i wreszcie, co najważniejsze żadne inne nie ma tak nietypowej architektury. Centralna część Złotych Tarasów przykryta jest ogromnym, szklanym dachem. Jest to najbardziej charakterystyczny element kompleksu. Nie jest on płaski, ale pofałdowany w nieregularny sposób, mający się kojarzyć z koronami drzew. Pod nim znajduje się galeria handlowa rozłożona na kaskadowo wspinających się tarasach. W całym centrum handlowym znajduje się w sumie ponad 200 sklepów, kawiarni, barów, pubów, a także kino.

Oczywiście nie wszystkim tak awangardowa architektura musi się podobać. Wiele jest opinii, że jest ona zbyt udziwniona, czy wręcz "jarmarczna" i wprowadza tylko jeszcze większy bałagan w i tak już chaotycznie zabudowanym centrum. Choć z drugiej strony należy przyznać, że wieżowiec Skylight dobrze współgra i reprezentuje podobny styl architektoniczny co sąsiadujące z nim Hotel Intercontinental, Warszawskie Centrum Finansowe i Rondo 1. Z pewnością też nietypowa architektura centrum handlowego może raczej wywoływać zainteresowanie i przyciągać potencjalnych klientów, a nie odstraszać, a przecież o to głównie chodzi.

Projektowanie tej ogromnej inwestycji i załatwianie formalności niezbędnych przed rozpoczęciem budowy trwało sześć lat. Projektantem Złotych Tarasów jest firma architektoniczna Jerde Partnership. Inwestorem jest ING Real Estate, firma, która zbudowała już w Warszawie biurowiec Holland Park i apartamentowce na tyłach Placu Trzech Krzyży. Głównym wykonawcą jest szwedzka firma Skanska. Budowę rozpoczęto pod koniec 2002 roku. W roku 2004 miało miejsce kilkumiesięczne zatrzymanie budowy, które spowodowane było protestem jednej z organizacji pseudoekologicznych. Rozprawa sądowa w tej sprawie zakończyła się ostatecznie zwycięstwem inwestora i oddaleniem protestu. Jednak budowa mogła ponownie ruszyć dopiero pod koniec stycznia 2005 roku, przez co powstało kilkumiesięczne opóźnienie. Dlatego pierwotnie planowany termin otwarcia kompleksu na jesieni 2005 okazał się nierealny i ostatecznie część handlowa kompleksu została otwarta 7 lutego 2007. Część biurową otwarto jeszcze później, bo w 2 połowie 2007 roku. Wartość całej inwestycji szacuje się na około 1,5 miliarda złotych. Powierzchnia centrum handlowego to 65 tysięcy metrów kwadratowych, a części biurowej - 43 tysiące metrów kwadratowych. Podziemny parking (niestety płatny) może pomieścić ponad 1600 samochodów.

Zobacz ofertę naszych architektów i projektantów wnętrz